Restriction Enzymes
- (1)
- (64)
- (594)
- (559)
- (80)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (570)
- (2)
- (24)
- (28)
- (90)
- (544)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SsiI (AciI) (10 U/μL)
Cut at CCGC(-3/-1)^ sites with SsiI (AciI) restriction enzyme, which functions best at 37°C in O buffer (Isoschizomers: AciI, BspACI).
Invitrogen™ Anza™ 26 Eco32I
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | No |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | Eco32I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Thermo Scientific™ CpoI (RsrII) (10 U/μL)
The CpoI (RsrII) restriction enzyme recognizes CG^GWCCG sites and cuts best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: CspI, Rsr2I, RsrII).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | CpoI (RsrII) |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Invitrogen™ Anza™ 8 XhoI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | Xho I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Invitrogen™ Anza™ 6 NheI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | Nhe I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Thermo Scientific™ KpnI (10 U/μL)
The KpnI restriction enzyme recognizes GGTAC^C sites and cuts best at 37°C in its own unique buffer (Isoschizomers: Asp718I).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Kpn I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Unique Buffer (10X Buffer KpnI) |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ PagI (BspHI) (10 U/μL)
The PagI (BspHI) restriction enzyme recognizes T^CATGA sites and cuts best at 37°C in O buffer (Isoschizomers: BspHI, CciI, RcaI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | PagI (BspHI) |
| Methylation Sensitivity | Dam Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer O |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ Csp6I (CviQI) (10 U/μL)
Cut at G^TAC sites with Csp6I (CviQI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in B buffer (Isoschizomers: AfaI, CviQI, RsaNI).
Thermo Scientific™ FastDigest Tru1I
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ Tru1I (MseI) (10 U/μL)
Cut at T^TAA sites with Tru1I (MseI) restriction enzyme, which performs best at 65°C in R buffer (Isoschizomers: MseI, Tru9I).
| Sensitive to Heat Inactivation | No |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Tru1I (MseI) |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer R |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 65°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ FastDigest SmaI
The FastDigest SmaI restriction enzyme recognizes CCC^GGG sites and cuts best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (isoschizomers: TspMI, XmaCI; neoschizomer: XmaI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Sma I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | Blunt |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Inactivation Temperature | 65°C |
| Product Line | FastDigest |
Thermo Scientific™ FastDigest Eco81I
Cut at CC^TNAGG sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ Bsu36I (Eco81I), which performs best using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: AxyI, Bse21I).
Thermo Scientific™ FastDigest Bsp1407I
Cut at T^GTACA sites with Bsp1407I restriction enzyme, which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest™ Buffer (Isoschizomers: BsrGI, BstAUI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Bsp1407I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | 5' protruding ends |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Inactivation Temperature | 80°C |
| Product Line | FastDigest |
Thermo Scientific™ Kpn2I (BspEI) (10 U/μL)
The Kpn2I (BspEI) restriction enzyme recognizes T^CCGGA sites and cuts best at 55°C in Tango buffer (Isoschizomers: AccIII, Aor13HI, BseAI, Bsp13I, BspEI, MroI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Kpn2I (BspEI) |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 55°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ FastDigest NheI
Thermo Scientific FastDigest NheI restriction enzyme recognizes G^CTAGC site and cuts best at 37°C in 5–15 minutes using universal FastDigest Buffer.
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Nhe I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | 5' protruding ends |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Inactivation Temperature | 65°C |
| Product Line | FastDigest |